Kilpajoukkueiden kesä alkoi voimisteluleirillä

15.6.2008

Jalkatekniikkatunnilla

Seuran voimisteluleiri pidettiin tänä kesänä jälleen kesäloman ensimmäisenä viikonloppuna 7. - 8.6. Leirille osallistuivat kilpajoukkueet Silene, Pionit, Freesiat, Castanea ja Cassandra. Leiri pidettiin Jatulissa ja lauantai-illan illanvietto Heiton talolla.

Leirin suunnittelusta ja toteutuksesta vastasivat seuran omat valmentajat, ja teemaksi oli valittu joukkuevoimistelun perustekniikka, jonka osa-alueisiin paneuduttiin jalkatekniikka-, vartalotekniikka-, hyppytekniikka- ja akrobatiatunneilla.

Lauantaina vuorossa olivat myös liikkuvuustestit sekä suuren suosion saavuttanut vesijumppa- ja uintituokio Vesi-Jatulin puolella. Lauantai-ilta vietettiin Heiton talolla, jonne joukkueet olivat suunnitelleet ohjelmaa. Silene esitti suunnittelemansa ”Hölmöläisten ostoskanava”-ohjelman. Freesiat pitivät eläinviestin, Pionit piirrustuskisan ja Cassandra puolestaan kisan, jossa joukkueiden piti muodostaa vartaloistaan kirjaimia ja sanoja. Illan maittavasta ruokakestityksestä vastasivat joukkueiden yhdyshenkilöt sekä Jukka-grillimestari. Ilta päätettiin Castanean suunnittelemaan hieronta- ja rentoutumispiiriin.

Sunnuntaina joukkueet jatkoivat harjoittelua innokkaina, sillä luvassa oli myös välinetekniikkaa.

Lisää kuvia kuvagalleriassa.

Yhteinen illanvietto alkamassa Heiton talolla